- Hem »
- Bokserier
- » SPLEJ kids
- » SPLEJ kids 6 - Spöket i dimman
SPLEJ kids 6 - Spöket i dimman
- Produkten finns i lager: Januari 2027
Hjälp med urval
Leverans inom 3-5 arbetsdagar
Betala med faktura
Information
Video
Om produkten
Mod som gör skillnad
Är det ett spöke Peo ser i dimman? Tillsammans med Ester, Jamal och Lollo ger han sig ut i skogen för att ta reda på det. Det dröjer inte länge innan de hittar blodigt tyg som hänger från en gren. Och i en glänta sitter en mystisk grå gestalt!
Gänget i SPLEJ har alltid varit nyfikna och utforskat vardagens mysterier, redan innan de startade sin egen kanal. Tillsammans övervinner de rädslor och blir hjältar i vardagen. Torsten Bengtsson visar i SPLEJ kids hur vi genom omsorg om djur, natur och varandra kan göra skillnad. Spöket i dimman är en fristående bok i serien, lekfullt illustrerad av Viktor Engholm.
Extra & press
Dokument (0)
Produkter som passar till
Om författaren
Vem är du?
Mitt namn är Torsten Bengtsson och jag har arbetat som författare i 25 år. Jag har skrivit 150 böcker, mest för barn- och ungdomar men också faktaböcker och läromedel. Innan jag blev författare jobbade jag som specialpedagog.
Varför skriver du lättlästa böcker?
Jag gillar egentligen inte ordet lättläst. Om du har svårt att läsa, eller du har dyslexi är en text aldrig lättläst, den är alltid svårläst. För mig som författare är innehållet det viktigaste, att jag har något att berätta. Sen vill jag göra det spännande, roligt och så att många kan läsa boken.
Vad är det bästa någon har sagt om dina böcker?
Jag får ofta mejl eller brev från föräldrar, lärare och bibliotekarier som berättar att de har elever som lärt sig läsa eller att de slukar mina böcker. Det händer också att elever skriver och ger mig beröm för att böcker är spännande och lätta att ta till sig.
Vad läser du själv?
När jag var ung läste jag flera böcker i veckan. Jag slukade nästan allt jag hittade. Idag läser jag betydligt mindre och har svårt att hitta böcker som jag verkligen gillar. Kanske beror det på att jag själv sitter och skriver dagarna i ända, och att jag blir trött på bokstäver och ord.
Vad gör du mer än skriver?
Jag åker ofta ut på författarbesök på skolor runt i hela landet, men även i Norge, Finland och en gång ända till Singapore. Sen lyssnar jag mycket på musik, tränar simning och vandrar.
Foto: Sofi Rosenkvist
Böcker från samma författare
-
Torsten Bengtsson202 kr
-
Torsten Bengtsson155 kr
-
Torsten Bengtsson155 kr
-
Torsten Bengtsson202 kr
Böcker inom samma kategori
-
Torsten Bengtsson155 kr
-
Torsten Bengtsson155 kr
-
Torsten Bengtsson155 kr
-
Torsten Bengtsson155 kr





