- Hem »
- Drama & dilemma
- » Respekt 3 - Vittnet
Respekt 3 - Vittnet
- Produkten finns i lager: Mars 2026
Hjälp med urval
Leverans inom 3-5 arbetsdagar
Betala med faktura
Information
Video
Om produkten
Bevittnat brott
Leon hör ett pistolskott inifrån butiken. Mido och gänget springer ut och ger pistolen till Leon. De tvingar honom att gömma den hemma hos sig. Och när Leon kommer till skolan efter helgen – är polisen där och letar efter misstänkta, eller någon som kan ha sett vad som hände.
En träffsäker skildring av fördomar och ungas självbild. Anders Blentare skriver om Leon, för unga som växer upp med gängkriminalitet ständigt närvarande. En bra klassrumsbok som öppnar upp för samtal om grupptryck, fördomar och hur slumpen påverkar framtiden. Vittnet är den tredje delen i serien Respekt.
Extra & press
Dokument (0)
Produkter som passar till
Om författaren
När jag inte skriver böcker jobbar jag som skådespelare. Två otroligt roliga saker att få jobba med! Det jag älskar med båda jobben är att jag får jobba med text. Som skådespelare får jag jobba med att ge liv åt någon annans text på en scen - inför publik. Och som författare får jag jobba med att skapa mina egna världar.
När jag fick en förfrågan av Hegas förlag att skriva en fotbolls-serie för 6–9 år dök det upp en liten kille som heter Miro i mitt huvud. Han har väldigt svårt att sitta stilla på lektionerna i skolan. Men på fotbollsplanen är han i sitt rätta element. Han älskar det! Och han spelar i ett lag som heter City BoIS.
Foto: Zofia Åsenlöf
Böcker från samma författare
-
Anders Blentare193 kr
-
Anders Blentare189 kr
-
Anders Blentare193 kr
-
Anders Blentare189 kr
Böcker inom samma kategori
-
Albin Lantz195 kr
-
Pär Sahlin197 kr
-
Pär Sahlin197 kr
-
Anders Blentare189 kr






