- Hem »
- MeraHegas – Rätt för eleven. Lätt för läraren.
- » Årskurs F till 3
- » Munmemo – smaka på ljuden
Munmemo – smaka på ljuden
Hjälp med urval
Leverans inom 3-5 arbetsdagar
Betala med faktura
Information
Video
Om produkten
Utveckla arbetsminnet + träna bokstäver och språkljud! Munmemo slår tre flugor i en smäll. Och alla tre är lika viktiga för språk- och läsutvecklingen. Till skillnad från ett vanligt ABC-memory hjälper munbilderna eleverna att forma munnen för att ljuda bokstavsljuden.
Munmemo innehåller:
29 – Munbrickor
29 – Bokstavsbrickor
2 – Reservbrickor
Hur funkar Munmemo?
Munmemot funkar precis som ett vanligt memory: lägg alla brickorna framför er med baksidan upp. Turas sedan om att vända på två brickor. Om de är ett par lägger ni undan dem och får vända upp två nya brickor. Om de uppåtvända brickorna inte är ett par går turen över till nästa person. Personen med flest par vinner. Om ni tröttnar på memo så följer det med förslag på lådans baksida på andra sätt att träna bokstäver och språkljud med brickorna.
Läsfrämja lättare och läsfrämja mer med MeraHegas!
Extra & press
Dokument (0)
Produkter som passar till
-
MeraHegas183 kr
-
MeraHegas321 kr
-
Miriam Svartborn125 kr
-
Miriam Svartborn77 kr
Om författaren
Du ska ha det lätt att läsfrämja. Både i klassrum och skolbibliotek. MeraHegas hjälper dig med det. Läsfrämjandet alltså. Du får igång boksamtalen, djupläsningen och mycket mer med vår hjälp. Och du, vi finns hos alla återförsäljare som kommuner och regioner har upphandlat. Frågor? Hör av dig!
Böcker från samma författare
-
MeraHegas18 kr
-
MeraHegas254 kr
-
MeraHegas211 kr
-
210 kr
Böcker inom samma kategori
-
Jonna Bruce & Sara Larsson Lendon133 kr
-
MeraHegas210 kr
-
Jonna Bruce & Sara Larsson Lendon417 kr
-
Jonna Bruce & Sara Larsson Lendon417 kr














