1. Hem »
  2. Lästrädet
  3. » Grodden
  4. » Lästrädet - Grodden: Konsonantkluster

Lästrädet - Grodden: Konsonantkluster

  • Produkten finns i lager: Mars 2026
Konsonantkluster innehåller avkodningsböcker som är toppen för den tidiga läsningen! I den här boxen ingår 5 roliga böcker där ni får hänga med Luna, Ra och många fler på deras spännande äventyr. Böckerna i den här boxen introducerar konsonantkluster med upp till två konsonanter. För att kunna läsa böckerna behöver man sedan tidigare vara bekant med korta vokaler och alla bokstavsljud i alfabetet utom C, X, Q, W och Z.
1+ 396 kr
5+ 378 kr
10+ 360 kr

  Hjälp med urval
  Leverans inom 3-5 arbetsdagar
  Betala med faktura

Information

Video

Om produkten

I Konsonantkluster får ni läsa om 5 olika karaktärspar och deras äventyr. Med olika illustratörer, karaktärer och teman blir varje bok en unik upplevelse som eleven själv kan läsa.

Konsonantkluster innehåller följande böcker:
Inte ett uns
En bra bro?
Aje har ont
Smyg i skog
Baka bröd

Konsonantkluster ingår i Lästrädets andra nivå: Grodden. På den här nivån presenteras korta vokaler, längre ord och dubbelteckning. Orden kan vara tvåstaviga samt innehålla både konsonantkluster och enklare ändelser. För att underlätta avkodningen förekommer varken ljudstidigt stavade ord eller konsonantkluster med fler än två konsonanter på den här nivån. Eleverna kan ljuda sig igenom texterna och öva på sin avkodning, samtidigt som de tar del av roliga historier med livfulla illustrationer.

Böckerna fokuserar på konsonantkluster med två konsonanter. För att kunna läsa dem behöver man sedan tidigare vara bekant med långa och korta vokaler, samt alla konsonanter förutom C, X, Q, W och Z.

MeraHegas Lästrädet låter dina elever växa i sin läsning. Lästrädet är rotat i evidensbaserad phonics och erbjuder en pedagogiskt motiverad progression så du kan utmana dina elever på rätt nivå och ge dem bäst förutsättningar att utvecklas i sin avkodning.

Läsfrämja lättare och läsfrämja mer med MeraHegas!

Extra & press

Dokument (0)

Produkter som passar till

Om författaren

Jonna och Sara är två skolbibliotekarier och tillika eldsjälar som brinner för barns och ungas läsning. När Jonna inte befinner sig i skolbiblioteket skriver hon lärarhandledningar och böcker om skolbiblioteksutveckling. 2023 belönade Svenska Akademien hennes arbete för ungas läsning. Sara är en läshjälte med särskilt intresse för andraspråksutveckling och tidig läsinlärning.

Läs mer

Böcker från samma författare


Böcker inom samma kategori


Kunder har även köpt