Information
Video
Om produkten
Hot om krig
Hedda vill stanna tiden. Skolan är slut och kvällen med Jack är perfekt. Sommarnatten är full av löften. Men redan nästa dag är det något som är fel. Någon saboterar internet, och på radio talar de om en främmande makt. De säger att Sverige inte befinner sig i krig, men inte heller i fred. En grå zon. Plötsligt står Hedda med ensamt ansvar för sin lillebror i en värld där inget längre går att lita på.
Vad gör en ensam femtonåring när krig bryter ut i landet? Hur klarar vi oss bäst i en tid av kris? Pär Sahlin byter epa mot stridsvagnar i serien GRÅ ZON. Här blir frågor om beredskap, sårbarhet, politik, hot och krig brännande nära och relevanta. Grå zon är första delen i serien.
Extra & press
Dokument (1)
Produkter som passar till
Om författaren
Jag heter Pär Sahlin och är författare. Innan jag blev författare på heltid arbetade jag som lärare och jag möter fortfarande elever när jag gör författarbesök ute på skolor. Under mina besök brukar jag prata om mina böcker och ge olika skrivtips. Eleverna får även pröva på olika muntliga och skriftliga övningar. Målet är att väcka unga människors intresse för läsande och skrivande.
Jag hoppas och tror att intressanta, roliga och spännande lättlästa böcker kan väcka läslust hos unga människor. Jag vill att mina böcker ska utmana och roa läsarna. Jag har fått höra att mina böcker är både roliga och allvarliga på en och samma gång. Det blir jag väldigt glad att få höra.
Vill du veta mer eller boka ett författarbesök så kan du göra det här: www.parsahlin.se eller genom att skicka ett mejl till: par.sahlin@gmail.com
Foto: Henrik Kindgren
Böcker från samma författare
-
Pär Sahlin195 kr
-
Pär Sahlin195 kr
-
Pär Sahlin195 kr
-
Pär Sahlin195 kr







